Kuchyně musí člověka bavit. Ve chvíli, kdy bude k něčemu nucen, nikdy vařit nebude a pokud ano, nikdy to nebude ono.

Květen 2012

Pečený čaj

9. května 2012 v 23:54 | Leňárek |  Nápoje - nealko

CO DO TOHO:

  • kilo ovoce (může být čerstvé i mražené)
  • 1 citron
  • 1/2 kg cukru krystal
  • 2 dcl rumu
  • lžička skořice
  • 3 hřebíčky

CO S TÍM:

Veškeré ovoce včetně citronu omyjeme a tak jak je i s kůrou a slupkami krájíme na malé kostičky. Ve velké míse smícháme nakrájené ovoce s cukrem, rumem, skořicí a hřebíčky. Patláma patláma paprťála a pak to vykydneme na plech, rovnoměrně rozprostřeme a strčíme do rozehřáté trouby. Pečeme cca na 220° dokud ovoce nepustí šťávu (cca 40 min.). Během pečení občas promíchejte.
Když je ovoce pěkně upečené a plave v karamelovém siroupku, vyndejte plech a ládujte ještě za horka směs do zavařovaček. Ty pak zavíčkujte a alespoň na 5 min. otočte dnem vzůhru. Víčka se krásně zatáhnou, jako byste sklenice zavařovali.
Dávkování čaje: je různé a musí se dopilovat dle chuti, já dávám na obyč hrnek tři lžičky ovoce a tři lžičky siroupku.
Tip!: Tenhle recept se dá snad do nekonečna obměňovat podle přidaného ovoce, nicméně dá se experimentovat i jinde. Místo rumu můžete čaj ovonět griotkou, k obyčejnému cukru můžete přidat i pytlík vanilkového či skořicového, či místo aromatického koření prostě použít namíchanou směs koření do perníku nebo do štrúdlu. Chutí máme na vybranou...;-)

FOTO Z AKCE:

Ovoce obalené v cukru před cestou do trouby.
Upečeno, ovoce plave v hustém sirupu.
A hotový produkt 'zavařený' ve sklenicích...:-)

LEŇÁRKOVA POZNÁMKA:

Tahle věc mi přijde naprosto geniální. Sem tam se prostě stane, že máte doma ovoce a vy víte, že ho prostě nesníte. Extrém je to v létě, když začnou stromy plodit ovoce, které vám sousedi, kolegové, či rodiče vozí, protože už sami nevědí co s tím. Další extrém přichází o vánocích, kdy mají babičky a dědečkové pocit, že nemáte žádné vitamíny a vybavují Vás kily banánů a mandarinek. U mě je to extrém vždycky na podzim, když na firmě dostáváme naturální bonus v podobě přepravky jablek z českobrodských sadů paní Beránkové. Přepravku chci. Pochopitelně. Je to zadarmo a ředitel to platí, takže i kdybych měla ty jabka rozdat chudým, tak je chci...:-D ...ale na to jsem moc škrt, takže je nerozdám a obvykle mi tak půlka shnije nebo zmrzne...:-D ...takže objev tohoto receptu velmi oceňuju!
Ale prvotní myšlenku, že je toho škoda, vyvolalo fakt to ubohé ovoce, co u mě přežilo vánoce a teď se začalo smutně krabatit na vyšperkované míse...tak jsem ho vzala, rozkrájela a za pár minut byl čaj...a moooc dobrý!!!...a přitom můj premiérový pokus obsahoval pouze jablka, mandarinky a ten citrón.:-)
Jinak je to docela originální dárek, když nevíte co...;-)